Klaida

[sigplus] Critical error: Image gallery folder Naujienos/2014-02-10-Duona is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

Senovėje duona  buvo naudojama įvairiose pagoniškose apeigose. Lietuviai tikėjo, kad ji pagelbsti kilus gaisrui, saugo nuo įvairių ligų. Motinos, išleisdamos sūnus į kariuomenę, į drabužius įsiūdavo duonos trupinį, tikėdamos, kad sūnų aplenks kulka.
Manoma, jog duonai gali būti apie 15 tūkstančių metų!  Lietuviams  nuo seno duona yra ypač svarbi. Turbūt todėl mūsų kalboje daugybė patarlių, priežodžių, susijusių su ja. Sakoma: „Svetimi pyragai skanūs, bet motinos juoda duona dar skanesnė", „Juodas darbas, balta duona“, „Kad ir juodą duoną valgyt, bet savo Tėvynėj“. Seniau lietuviai, norėdami palinkėti laimės, sakydavę: „Tebūnie tavo duona skalsi“.
„Ko reikia atlaužti, kad suartintum šeimą? Žinoma, duonos“, - yra pasakiusi rašytoja J. Picoult. Visame pasaulyje duona – šeimos artumo, jaukumo, šilumos simbolis.
Duona nuo seno laikoma šventa. Dar iki šių laikų yra išlikęs paprotys nukritusią nuo stalo duoną pakelti ir pabučiuoti.  Apie tai labai gražiai yra parašęs J. Marcinkevičius eilėraštyje „Šventoji duona“:

Retai pas mus kvepėdavo ragaišis,
Retai nuo pečiaus dvelkė šiluma.
Todėl, kai duoną, būdavo, užmaišius
Į pečių malkas kraudavo mama, -

Tai mus, mažus, klupdydavo ant lovos.
Duonelė, ji sakydavo, šventa!
Ne veltui, pirmą kepalą pašovus,
Žegnodavo jį drebančia ranka.

O kai lig soties duonos prižiaumoji,
Tai ir į aslą nukrenta pluta.
Pamatęs tėvas šaukštu užsimoja:
- Pakelk, sūnau, duonelę!
Ji - šventa.

Į duonos kepalą telpa tiek daug! Ypač gražios O. Mazūraitės mintys:

Į kepalėlį duonos telpa viskas:
Meilė tėvynei, gyvenimo pradžia,
Tikėjimas, darbštumas, laimė
Ir ąžuolų lietuviška galia.

Tad tegu mūsų visų duona visada būtų skalsi!

Martyna Mingaudaitė 10b

{gallery}Naujienos/2014-02-10-Duona{/gallery}