Sveikiname 5b klasės mokinį RADVILĄ RUMŠĄ, XVII Lietuvos jaunesniųjų klasių moksleivių matematikos olimpiados 5 – 6 klasių grupėje nugalėtoją.

Šių metų rugsėjo 26 dieną dalyvavau XVII Lietuvos jaunesniųjų klasių moksleivių olimpiadoje 5-6 klasių grupėje. Matematikos olimpiada vyko Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakultete.
Olimpiadoje varžėsi 34 dalyviai. Penktokai ir šeštokai sprendė penkis tokius pačius uždavinius. Aš buvau vienintelis Lietuvos penktokas, kuriam pavyko įveikti visas užduotis ir pateikti teisingus jų atsakymus.
Tai buvo mano pirmasis pasirodymas tokio lygio matematikos renginyje, tačiau kadangi anksčiau esu iškovojęs pergalių dailiojo čiuožimo, dainavimo, deklamavimo ir protų mūšio konkursuose, sukaupta patirtis leido visiškai nesijaudinti. Užduotys buvo tikrai įdomios, o sunkiausia jose surasti sprendimui būtiną informaciją ir sugalvoti sprendimo kelią. Mano penktoko patirtis leidžia manyti, kad nėra prasmės skaičiuoti tol, kol dar negali apibendrinti ir „iš viršaus matyti“ uždavinio sprendimo kelio. Olimpiadose atspėti atsakymo iš esmės neįmanoma, o teiginius bet kuriuo atveju būtina įrodyti.
Tiesą pasakius, buvo kažkiek keista spręsti uždavinius didelėje auditorijoje, skirtoje porai šimtų studentų. Problemą išsprendžiau nesunkiai – tiesiog atsisėdau į pirmąjį suolą. Uždaviniams spręsti buvo skirtos dvi su puse valandos. Keturis uždavinius įveikiau gana greitai, o ties vienu teko paplušėti, ir pasidavė jis ne iš karto. Skubėti nebuvo kur, tad ramiai pasitikrinau visus atsakymus ir išnaudojau visą darbui skirtą laiką.
Kas olimpiadoje buvo sunkiausia? Turbūt atsikelti po šešių dvidešimt. Tokį ankstyvą rytą pagalvoji, kad esi toks laimingas, jog gyveni ne Klaipėdoje ar Kudirkos Naumiestyje. Kita problema buvo jau nuvykus rasti visus galimus uždavinio atsakymus arba įrodyti, kad joks atsakymas uždaviniui netinka, nes nebuvo užuominų, kiekgi tų atsakymų turėtų būti. Buvo kiek baisoka, kai olimpiados rengėjai pasakė: „Labai gerai, kad daugelio uždavinių neišspręsit – matysit, kur jums reikia tobulėti“. Toks, sakyčiau, draugiškas palinkėjimas sėkmės, ar ne?
Kas olimpiadoje buvo maloniausia? Man smagiausia buvo žinoti, kad mano sprendimus ir atsakymus tikrino keli garsūs Lietuvos matematikai. Labai gera jausti, kad uždavinys jau „tavo naguose“, kad jau pastebėjai sąlygos autoriaus gudrybes ir klastą.
Baigdamas norėčiau visiems mūsų gimnazijos moksleiviams palinkėti sėkmės nuosekliai ruošiantis įvairiausioms olimpiadoms ir jose dalyvaujant. Dėkoju savo matematikos mokytojai Aurelijai Vaičaitienei už darbą su manimi, ištvermę ir kantrybę.

Radvilas Rumšas 5B klasė